Site Map

By putting all of your content into nested categories you can give users and search engines access to everything using a menu.

Historia

 

Pierwsze wzmianki o Jastrzębiu sięgają roku 1783 i dotyczą wójtostwa należącego do księstwa siewierskiego, parafii Koziegłowy. Była to własność biskupów krakowskich. W XVIII wieku wójtostwo dzierżawił Michał Bontani, podczaszy siewierski. W 1783 roku w osadzie funkcjonowała karczma, dwór, młyn i 24 domy mieszkalne oraz 203 mieszkańców. Do osady należało również pustkowie Kuklowskie. Osada rozwijała się dość szybko, bo w 1796 r. liczyła już 42 domy. Pod koniec wieku XIX domów było 74 zamieszkałych przez około 500 osób. Na początku XX w. (1933r) na terenie wsi zaczęto wydobywać rudę żelaza metodą szybikową. Składową część wsi Jastrząb stanowiła również kolonia zwana Komorniki oraz Kochowe.

 

Kościół

 Jastrząb - Najświętszej Marii Panny Matki Miłosierdzia

Czytaj więcej...

Google

 {mosmap}

Położenie

 

 

 

Miejscowość Jastrząb to wieś zajmująca powierzchnię 1211 ha oraz licząca 1351 mieszkańców, położona w Gminie Poraj w powiecie myszkowskim, w województwie śląskim.

Jastrząb usytuowany jest nad rzeką Wartą na terenach Wyżyny Krakowsko - Częstochowskiej stąd też teren jest pofałdowany, na którym występują jeziorka i źródełka . Panuje tu łagodny klimat. Szata roślinna jest dość bogata. Występują tu unikatowe rośliny. Bagienne - błotne tereny w dorzeczu Warty są ostoją i siedliskiem różnorodnych gatunków zwierząt, szczególnie ptactwa. Od południowo - zachodniej strony wieś jest otoczona lasami przeważnie sosnowymi i mieszanymi, z bogatą a nawet unikatową fauną i florą. Na terenie wsi występują przeważnie gleby piaszczyste i bielicowe, większość z nich jest V i VI klasy.

Losowe Zdjęcie

Brak grafik

Mapa

Licznik odwiedzin

© 2009-2015 by GPIUTMD

Copyright © jastrzab.ugporaj.pl 2021